Joomla 3.2 Alpha – dostępna

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedintumblrmail

Jeśli na własnym monitorze chciałbyś zobaczyć nowe rozwiązania, które pojawią się w stabilnej wersji Joomla 3.2 – już teraz warto pobrać i zainstalowac sobie wersje Alpha CMS-a.

Testowa wersja dostępna jest do pobrania stąd : http://joomlacode.org/gf/project/joomla/frs/

Przy okazji warto wspomnieć o kolejnych dwóch nowościach, które pokazano:

 • Dodano wbudowany prosty menadżer plików wraz z edytorem pozwalający bezpośrednio z zaplecza zarządzać i modyfikować pliki zainstalowanych szablonów.
 • Ponadto na wzór WordPress wprowadzono(ą) App store – czyli możliwość przeglądania i jednocześnie instalowania rozszerzeń bezpośrednio z Menedżera, a nie tylko za pośrednictwem katalogu JED, czy stron producentów, jak do tej pory.
 • Mati

  Tak z ciekawości, dalej prawie każde rozszerzenie dokleja stopkę lub wymaga wniesienia opłaty? Czy żądza pieniądza zmalała?

 • a widziałeś, żeby żądza pieniądza kiedykolwiek malała ? 🙂

 • Mati

  Fakt, głupie pytanie! ;P

 • Z tego co ja wiem, ponad 85% modułów nie dokleja żadnej stopki, a tym bardziej żaden plugin. Co do komponentów to faktycznie, ale tylko wersje darmowe. A kwestia opłaty, wiesz jak się ma 20 lat patrzy się na to z innego punktu widzenia, niż jak się żyje z tworzenia rozszerzeń dla Joomla, czy WordPress’a. Jak to mówią punkt widzenia zależy od …punktu siedzenia.

 • niby tak, ale jeśli spojrzeć na licencje wolne typu GPLv2 to chyba takie praktyki jak doklejanie stopki i żądanie opłaty za jej usunięcie nie jest dozwolone? A wg tej samej licencji niedozwolone jest wydawanie modułów, które dołączają swój kod do aplikacji opartych o GPLv2 i same nie są na tej licencji.

  Warto poczytać licencyjne FAQ na przykład do WP, Joomla, Drupala i samego GNU GPLv2 każde nieco inaczej precyzuje pewne kwestie

  http://opensourcematters.org/index.php?option=com_content&id=55
  https://drupal.org/licensing/faq#q7
  http://wordpress.org/about/license/
  http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0-faq.html#DoesTheGPLAllowMoney

 • Piotr

  Wydaje mi się, że jest to sprawiedliwe. Skoro dostajesz za darmo komponent to jeśli nie musisz zapłacić płacisz linkowaniem do strony twórcy oprogramowania. Normalne prawo. A ja czekam na w pełni funkcjonującą wersję Joomla 3, na którą będę mógł się spokojnie przenieść.

 • może sprawiedliwe ale niezgodne z licencją i duchem gnu/gpl. Ta licencja ma bardzo konkretny cel i jej łamanie przynosi jednostkowe korzyści twórcom komponentów ale powinno być piętnowane i ścigane bo przynosi szkodę idei wolnego oprogramowania. dlatego cieszę się, że w Drupalu raczej takich praktyk się nie stosuje, jeśli coś jest płatne to usługi dodane do modułów, np. Mollom albo jakieś chaty/shoutboxy

 • ale wracając do meritum – fajne nowe funkcje. widzę, że kolejne produkty idą tropem częstych, przynoszące kilka nowości wydań, zamiast wielomiesięcznego a nawet wieloletniego przygotowywania „dużych” wersji kompletnie zmieniających dany produkt. Tym tropem poszło chrome, za nim Mozilla, WordPress, Joomla chyba też? Nawet autorzy Backdrop ogłosili, że ich CMS będzie miał częste drobne wydania a w każdym po kilka nowych funkcji.